logo

Добре Дошли!

Понеделник- Петък 9.00 - 17.00

+359877700173

Бургас, ж-к Изгрев 27А, 8008

Top

Съвети за кърмещи майки

По време на кърменето храненето на майката и новороденото е много важно. Бебето ще получи всичките си нужди от кърмата, така че качеството на млякото трябва да е доста добро. За да бъде качеството и количеството на млякото добро, майката трябва да има разнообразно, балансирано и адекватно хранене.

Как трябва да се хранят кърмещите майки?

Майката трябва да получава 300-500 kcal в допълнение към нормалните си нужди за производство на мляко по време на кърмене . По този начин тя задоволява собствените си нужди и няма влошаване на количеството и качеството на съдържанието на млякото, което е нужно за бебето .

И така, как трябва да се храни кърмещата майка през този период? На какво трябва да се обърне внимание? 

 Увеличете консумацията на течности

80-87% от кърмата се състои от вода. Трябва да се консумират поне 3 литра течности , за да се произвежда достатъчно мляко .  Могат да се консумират билкови чайове, компоти без захар или прясно изцедени плодови сокове и смутита.

Консумирайте храни богати  на животински и растителен протеин

Протеин от животински източник:

Консумирайте сезонна риба на скара 2 дни в седмицата. Съдържащите се в него омега-3 допринасят за развитието на мозъка на вас и на вашето бебе, а освен това получавате качествен протеин. Морски дарове като сьомга, лаврак, скумрия от див улов и скариди могат да се консумират безопасно, тъй като нивата на живак в тях са ниски.

Консумирайте яйца всеки ден, по възможност от домашни кокошки.Яйцата са  източник на протеин с най-високо качество и усвояемост. Освен това осигуряват ситост и допринасят за развитието на мозъка на вашето бебе.

Пилешкото и пуешкото месо са източници на качествен протеин. Съдържанието на желязо в тях е високо. Препоръчително е да се консумира сотирано, варено или на скара.

Червеното месо е  с високо съдържание на B12, желязо и качествен протеин. Препоръчително е да се консумира 2-3 пъти седмично.

Растителен протеин :

Боб, , нахут, грах  и леща са източници на растителни протеини.Растителния протеин  има важен принос за здравето на майката и съдържанието на мляко с различните аминокиселини, витамини и минерали, които съдържа. Препоръчително е да се консумира със зеленчуци с високо съдържание на витамин С, за да се усвоява  по-добре съдържащото се в него желязо.За да не образуват газове бобовите храни първо трябва да ги накиснете за поне 8 часа във хладка вода, и при готвене да изхвърлите първата вода от варенето .

 Използвайте растителни масла и  семена

Ненаситените мазнини са по-полезни за здравето на сърцето и съдовата система. Използването на зехтин в храната намалява лошия холестерол. В определени кколичества , ленено масло, масло от авокадо и кокосово масло.

Трябва да се избягва употребата на  маргарин,  и масло.

Суровите ядки са важна част от храненето с богатото си съдържание на витамини и минерали. Освен това повишава чувството за ситост, стабилизира кръвната захар и помага за намаляване на лошия холестерол. Препоръчва се една малка шепа на ден различни ядки и семена.Суровите ядки и семена,както и зърнените култури съдържат вещества наречени ензимни  инхибитори и  фитинова киселина.Накисвайте ядките и семената според вида им .

Запознайте се с  храните, произвеждащи газове, и стойте настрана за известно време от тях

 Бобовите растения, лукът, чесънът, броколите, зелето, карфиолът и лютите подправки могат едновременно да променят вкуса на кърмата и да причинят газове. Поради тази причина тези храни трябва да се избягват по време на кърмене . В противен случай това може да създаде проблеми както за вашето бебе, така и за вас.

 Добавете мляко и млечни продукти към вашата диета

Ако нямате непоносимост или алергия, можете да консумирате мляко, кисело мляко, мътеница и кефир. Така вие осигурявате протеинова, минерална и витаминна подкрепа за вас хи вашето бебе.

Консумацията на кисело мляко и кефир, които имат високо съдържание на пробиотик, регулират  чревната микробиота на майката.

Пийте билкови чайове

Копърът съдържа фитоестрогени вещества и спомага за лактацията.. Могат да се консумират 2 чаши на ден. Чаят от коприва, босилек и розмарин помага на майката да се отпусне и да увеличи количеството кърма.

 Използвайте качествени въглехидрати

Овесът е сред зърнените храни, които увеличават кърмата. Съдържа големи количества желязо и спомага за увеличаване на производството на мляко. Източници на зърнени храни като пълнозърнеста пшеница, елда и лимец повишават качеството на вашето мляко с витамините, минералите и аминокиселините, които съдържат. Предотвратява желанието за сладко.

 Ограничете консумацията на кофеин и кофеинови напитки

Share

No Comments

Post a Comment